עדי שריד

הקורונה – עבר, הווה, עתיד

לומד לתואר דוקטור במחלקה להנדסת תעשייה באוניברסיטת תל אביב, בעל תואר שני (MSc) בחקר ביצועים מאוניברסיטת ת"א, ותואר ראשון במתמטיקה עם סטטיסטיקה וחקר ביצועים מטעם הטכניון. עדי מנהל את מחלקת חקר הביצועים ושותף במכון המחקר שריד. בעל ניסיון של שבע שנים במערכת הבטחון בתפקידי מחקר שונים.

וירוס הקורונה Covid19 הגיע אלינו בתחילת שנת 2020, ובתקופה של מספר חודשים עשה מהפכה של ממש בחיינו. בין היתר, הוא שינה את אופן הלמידה שלנו, הוא שינה את הכלכלה, מוטט חברות וקידם אחרות. תוך שנה פותח עבורו חיסון (בזמן שיא!), ומשאיר אותנו עם הרבה שאלות לעתיד, כמו לדוגמה לאן הוא לוקח אותנו עכשיו כשיש חיסון? בניצוץ אדבר על שלושה נושאים שקשורים לקורונה:

נדבר על מגפות בכלל ועל התפשטות הקורונה בפרט: איזה מגפות היו בעבר? מה הופך מגפה לקטלנית? מה גורם למגפה להתפשט בגלובוס? מה כל כך מיוחד בקורונה? מאיפה הגיעה הקורונה ואיך היא התפשטה? מה אומר קצב ההתפשטות R?

עוד נדבר על הקורונה הכלכלית: איך הקורונה השפיעה על כלכלות בעולם? מיהן החברות שהרוויחו מהקורונה ומיהן החברות שהפסידו? איך עשירי העולם הגדילו את העושר שלהם בעוד שכל כך הרבה שכירים ובעלי עסקים חורקים שיניים כדי להישאר "מעל המים"?

בנוסף, נדבר על החיסון לקורונה ועל העתיד בנוכחות קורונה. כיצד עובדים החיסונים השונים? איך בודקים חיסון לפני שמאשרים אותו לשימוש? מה יעילות החיסון? מדוע אי אפשר לתת אותו לילדים? איך הוא צפוי לעצור את המגפה? מה יקרה במגפה הבאה?